
Ostoliikenteen kalustoyhtiö mahdollistaa ostojunaliikenteen tulevan kilpailutuksen
Jaa
Tällä hetkellä valtio tilaa VR:ltä henkilöjunaliikennettä suorahankintana reiteillä, jotka eivät ole markkinaehtoisesti eli pelkästään lipputuloilla kannattavia. Ostoliikennekokonaisuuteen kuuluvat yöjunat, kiskobussiliikenne sähköistämättömillä rataosuuksilla, markkinaehtoista liikennettä täydentävä IC-liikenne sekä Etelä-Suomen taajamajunat. Ostoliikenne liikennöidään VR:n omistamalla kalustolla siihen saakka, kunnes liikenne- ja viestintäministeriön ja VR:n välinen nykyinen ostoliikennesopimus päättyy vuoden 2030 lopussa.
EU-lainsäädännön ja hallitusohjelman mukaisesti julkisesti hankittava junaliikenne tulee jatkossa kilpailuttaa. Kilpailutuksen järjestämiseen tarvitaan julkista kalustoyhtiötä, josta Suomen hallitus linjasi kesällä 2024. Liikenne- ja viestintäministeriö, valtioneuvoston kanslia ja VR ovat viime kesästä lähtien yhteistyössä valmistelleet ostoliikenteen kalustoyhtiön perustamista julkisesti hankittuun junaliikenteeseen. Valmistelun myötä VR on perustanut Suomen Ostoliikennekalusto Oy:n, jonka on määrä siirtyä valtion omistukseen vuoden 2025 aikana.
”Perustettuun yhtiöön on tarkoitus siirtää VR:n nykyisin omistama, ostoliikenteessä käytössä oleva kalusto eli lähijunat, kiskobussit ja yöjunavaunut. Tarkempia päätöksiä siirtyvistä kalustoyksiköistä ei ole vielä tehty. Selvää on, että markkinaehtoiseen henkilöjunaliikenteeseen tai tavaraliikenteeseen liittyvää kalustoa ei siirretä kalustoyhtiöön”, sanoo toimitusjohtaja Elisa Markula.
Suomen Ostoliikennekalusto Oy käynnistää kalustoinvestointien tarkemman valmistelun ja toteutuksen sekä vastaa jatkossa kaluston hallinnasta. VR ei jää yhtiöön omistajaksi, eikä osallistu sen päätöksentekoon. Suomen Ostoliikennekalusto Oy:lle on valittu hallitus, jonka puheenjohtajana toimii Kai-Petteri Purhonen.
Henkilöjunaliikenteen ostoliikennekokonaisuus jatkuu nykyisessä laajuudessaan 2030-luvulla
Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi 16.6.2025, että 2030-luvulla alkava henkilöjunaliikenteen ostoliikennekokonaisuus jatkuu nykyisessä laajuudessaan. Tavoitteena on, että tulevaisuudessa junalla voi matkustaa yhtä laajasti kuin tälläkin hetkellä. Valtio jatkaa julkisesti kustannetun henkilöjunaliikenteen kilpailutuksen valmistelua. Osana ostoliikenteen kilpailutusta on mahdollista hankkia uutta lähijunaliikennettä, jonka alueen kunnat rahoittaisivat. Kilpailutusprosessi käynnistetään viimeistään ensi vuonna ja uusi sopimuskausi alkaa 1.1.2031.
Lue lisää valtioneuvoston kanslian tiedotteesta:
Hallitus linjasi: 2030-luvun henkilöjunaliikennettä tarkoitus jatkaa nykyisessä laajuudessa - Valtioneuvosto